PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Bezpieczeństwo i Zdrowie

Bezpieczeństwo: w całym regionie Ameryki Środkowej zaleca się rezygnację z podróży indywidualnych, w szczególności z wypraw pieszych, rowerowych, motocyklowych, a także własnym lub wynajętym samochodem. Bardzo często ofiarami napadów stają się zagraniczni turyści podróżujący wynajętymi busami. Bandyci z reguły wchodzą do pojazdu na stacjach benzynowych, podczas tankowania i postoju. Aby zminimalizować ryzyko, zaleca się podróżowanie samolotami i w większych, zorganizowanych grupach.

 Podczas pobytu zalecane jest zachowanie następujących środków ostrożności:

  • nie należy nosić przy sobie większej ilości gotówki i kart kredytowych (często są skanowane). Należy zabierać tylko niezbędną sumę pieniędzy a resztę zostawiać w hotelowym depozycie/sejfie;
  • mieć przy sobie fotokopię paszportu, najlepiej poświadczoną urzędowo za zgodność z oryginałem;
  • nie powinno się  wyróżniać ubiorem i zachowaniem, aby nie przyciągać uwagi potencjalnych przestępców;
  • wskazane jest unikanie poruszania się po mieście nocą;
  • unikać noszenia pieniędzy, dokumentów i przedmiotów wartościowych w widocznych miejscach, szczególnie torbach i torebkach;
  • mieć przy sobie numery telefonów do polskiego konsula w Meksyku i do konsulów honorowych w tych krajach. Dane te są dostępne na stronie internetowej Ambasady RP w Meksyku.

Zdrowie: Nikaragua wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze, od podróżnego powyżej 9 lub 12 miesiąca życia, tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin. Nie ma większych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, choć stwierdzono nieliczne ogniska cholery i wirusa dengi, szczególnie na wybrzeżu karaibskim. W roku 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę. Zalecane jest stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Wodę należy pić wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu. Wizyta lekarska, lekarstwa oraz hospitalizacja są płatne.

Więcej na stronach MSZ.