PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Bezpieczeństwo i Zdrowie

BEZPIECZEŃSTWO: Ekwador jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów, jednakże w ośrodkach miejskich (zwłaszcza Quito i Guayaquil) odnotowuje się większe zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże i napady). Dobrą praktyką jest deponowanie większych kwot pieniędzy, kart kredytowych oraz dokumentów w hotelowych sejfach.

W rejonach graniczących z Kolumbią w północnej części kraju istnieje niebezpieczeństwo porwań i napadów rabunkowych. Odradza się również podróże w rejony graniczące z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbrojny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne. Bolączką jest agresywny sposób jazdy miejscowych kierowców, szczególnie narażenie są piesi. Przepisy drogowe łamane są nagminnie. Turyści powinni koniecznie mieć przy sobie fotokopię paszportu, najlepiej poświadczaną przez Ambasadę RP w Limie.

Trzęsienia ziemi - występują szczególnie na wybrzeżu i w rejonach górskich. Należy opuścić budynek i udać się do miejsc odkrytych z daleka od zabudowań. Opuszczając budynki wysokie nie należy korzystać z wind. Jeżeli opuszczenie budynku nie jest to możliwe należy udać się do tzw. stref bezpieczeństwa (zona de seguridad), oznaczonych specjalnym zielonym znakiem, znajdują się one zazwyczaj w pobliżu kolumn, ścian nośnych, lub szybów windowych. Należy oddalić się od okien budynku oraz jakichkolwiek obiektów, które mogą przewrócić się, spaść.
Silne opady, powodzie - występują w rejonach górskich i selwie (marzec - listopad). Należy oddalić się od brzegów rzeki w stronę wzniesień i wzgórz. Nie wolno wchodzić do strumieni wodnych sięgających powyżej kolan, ani wchodzić na mosty do których zbliża się poziom wody. Należy oddalić się od instalacji wysokiego napięcia.

ZDROWIE: zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, występuje na wybrzeżu i w dżungli na wschodzie kraju.
Żółta febra. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary położone na wschód od Andów na wysokości poniżej 2300 m. n.p.m. tj. do prowincji: Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Sucumbios i Zamora-Chinchipe. Zalecamy zapoznanie się z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.
Malaria. Ryzyko zakażenia tą chorobą występuje na terenach położonych na wysokości poniżej 1500 m. n.p.m. tj. na terenach Amazonii w prowincjach: Morona Santiago, Pastaza, Orellana i Sucumbíos, jak również na wybrzeżu, zwłaszcza w prowincji Esmeraldas. Zalecamy zapoznanie się z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.
Zika. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Choroba wysokościowa. Podczas podróży w wyżej położone regiony Ekwadoru (np. do Quito, ok. 2800 m n.p.m.) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim.

Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Źródło: MSZ