PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Dokumenty i przepisy celne

DOKUMENTY: z dniem 1 marca 2008 r. Kanada zniosła obowiązek wizowy dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1 sierpnia 2015 ruch bezwizowy obejmuje posiadaczy wszystkich ważnych polskich paszportów (zarówno z cechami biometrycznymi, jak i bez cech biometrycznych, wydanymi od 28 sierpnia 2006 r.). Zniesienie obowiązku wizowego nie daje automatycznej gwarancji wjazdu na terytorium Kanady. Decyzję co do długości pobytu w Kanadzie oraz odnośnie wjazdu na teren Kanady podejmuje urzędnik imigracyjny na przejściu granicznym. Niektóre kategorie osób - w szczególności osoby, które były w przeszłości deportowane z Kanady lub które były karane - mogą być pozbawione prawa wjazdu. Okres bezwizowego pobytu wynosi maksymalnie 6 miesięcy, o ile przy wjeździe nie zostanie określony krótszy czas pobytu. Praca bez zezwolenia jest nielegalna.

UWAGA: 15 marca 2016 roku władze Kanady wprowadziły wymóg posiadania przez obcokrajowców podróżujących drogą lotniczą w ramach ruchu bezwizowego (w tym Polaków) elektronicznego potwierdzenia podróży (electronic Travel Authorization). Opłata za wydanie tego elektronicznego dokumentu – powiązanego z numerem paszportu wnioskodawcy – wynosi 7 dolarów kanadyjskich, płatności można dokonywać jedynie kartą płatniczą, poprzez zabezpieczoną stronę internetową udostępnioną przez rząd kanadyjski. Ważność eTA przewidziano na 5 lat, chyba że paszport utraci ważność, zostanie wykupiony nowy dokument lub urzędnik imigracyjny cofnął eTA. Należy wziąć pod uwagę, że większość eTA zostanie zaakceptowana w ciągu kilku minut od złożenia wniosku, ale w niektórych przypadkach procedura może zająć kilka dni. Sugerujemy złożenie wniosku o eTA z odpowiednim wyprzedzeniem.  Jedynym oficjalnym portalem, gdzie należy aplikować o eTA jest portal rządu kanadyjskiego.

PRZEPISY CELNE: odwiedzający Kanadę mogą przywieźć bez opłat celnych: rzeczy osobiste; do 1,5 l wina lub 1.14 l innego alkoholu albo 8.5 l piwa (jeżeli podróżujący ukończył 18 lat w przypadku wjazdu do Alberty, Manitoby i Quebec i 19 lat w przypadku wjazdu do pozostałych prowincji); do 200 szt. papierosów, oraz 50 szt. cygar i 200 g tytoniu (jeżeli podróżujący ukończył 18 lat), prezenty dla mieszkańców Kanady o jednostkowej wartości nie przekraczającej 60 CAD (z wyjątkiem alkoholu, papierosów i próbek reklamowych). Wwożone zwierzęta domowe i rośliny podlegają ścisłej kontroli sanitarnej i celnej. Nie wolno wwozić zwierząt chronionych i wykonanych z nich rzeczy. Wwożenie żywności podlega dużym ograniczeniom (dotyczy to np. wędlin) lub jest wręcz zakazane (np. świeże owoce). Produkty te należy zgłosić do kontroli celnej. Za zatajenie przewozu produktów żywnościowych grozi kara grzywny lub skierowanie sprawy do sądu kryminalnego. Przed wjazdem do Kanady wypełnia się deklarację celną, w której należy zgłosić walutę powyżej 10 tys. CAD (nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie walut, ale można spotkać się z żądaniem przedstawienia dokumentów potwierdzających źródło ich pochodzenia - dokument bankowy). Bagaże mogą być prześwietlane i kontrolowane. Kanadyjskie służby celne są bardzo restrykcyjne.
W Kanadzie do prawie wszystkich towarów i usług doliczany jest podatek federalny GST / HST w wysokości od 5 do 15% (w zależności od prowincji). W kilku prowincjach może być również naliczany podatek prowincjonalny PST. Odwiedzający Kanadę nie mają prawa do zwrotu podatku GST/HST. Począwszy od 2007 roku Kanada wprowadziła program wspierania grup turystycznych. W ramach tego programu obcokrajowcy mają prawo do ubiegania się o zwrot podatku na pewne zakupy związane z wykupionymi pobytami. Więcej informacji na ten temat dostępne jest na stronie internetowej: www.cra-arc.gc.ca

Źródło: MSZ