PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Co zabrać?

Meksyk. Przewodnik dla zorganizowanych (i nie tylko) - nasz autorski przewodnik dla Ciebie - (PDF 6MB)

Ubranie
Walizki najlepiej pakować według podwójnego kryterium: praktyczności i wygody. Czym mniej niepotrzebnych rzeczy weźmiemy ze sobą w podróż, tym lepiej.
Bawełniane koszule w jasnych kolorach, swobodne spodnie, lekkie buty, np. sandały. Bardziej praktyczne niż krótkie spodenki czy tzw. T-shirty, które na pewno warto ze sobą zabrać, mogą okazać się zwiewne długie rękawy i przewiewne długie spodnie, które najlepiej chronią przed ostrym słońcem i zapewniają stałą wentylację. Na plażę kąpielówki lub szorty, sandały wodne lub klapki. Na głowę koniecznie czapka z daszkiem lub kapelusz, okulary przeciwsłoneczne. Wygodne buty! Strój raczej sportowy. Choć do odwiedzanych miejsc, w tym związanych z kultem sakralnym, nie jest wymagany specjalny strój i panuje duża dowolność w ubiorze, na ewentualne szczególne okazje przydać się może również coś bardziej eleganckiego, choćby na dnie walizki.
Oprócz tego warto zabrać jeden nie za gruby sweter, jedną lekką kurtkę. Górskie poranki i wieczory mogą być chłodne, a przelotny deszcz może zdarzyć się w nawet samym środku pory suchej. Ręcznik nie będzie niezbędny; w pokojach hotelowych każdy będzie miał do dyspozycji czysty ręcznik, w hotelach w kurortach dodatkowo dostępne będą duże ręczniki plażowe.

Zdrowie, podręczna apteczka
Przed wyjazdem do Meksyku nie są wymagane żadne szczepienia. Na miejscu nie ma problemu z lekarstwami, bardzo dobrze zaopatrzone apteki można spotkać w każdym mieście. Warto jednak zabrać ze sobą niezbędne w sytuacji ewentualnej pierwszej potrzeby: środki opatrunkowe typu np. poloplast, tabletki przeciwbólowe, aspirynę, krople do oczu, tabletki na ból gardła, ewentualny antybiotyk, węgiel lub inne środki przeciwbiegunkowe, choć tu zaleca się raczej zapobiegać zgodnie z lokalną tradycją, czyli najlepiej przewidując regularny kontakt z terapeutyczną dawką rozluźniającego żołądek mezcalu lub tequili, popijaną oczyszczającą wszystko coca-colą. Osoby stale biorące szczególne lekarstwa, powinny zabrać ze sobą wystarczającą ich ilość na całą podróż.

Produkty spożywcze
Meksykańskie prawo celne zabrania wwożenia na teren kraju produktów spożywczych, mogących być źródłem przenoszenia bakterii i zarazków, czyli takich, które nie są specjalnie pakowane: w puszkach, próżniowo lub w szkle. Niestety, nawet jeśli jest właściwie pakowane i przewożone, zakazem wwozu do Meksyku obłożone jest polskie mięso. Meksykańskie jedzenie jest tanie, smaczne i bezpieczne, zaś przeżycia kulinarne są nieodłączną częścią samej podróży, z których nie warto rezygnować.

Dodatkowo warto zabrać lub przewidzieć:

+ wygodna i mocna, bezpiecznie zamykana torba lub walizka, najlepiej z kółkami - płyn lub inny środek przeciw komarom;
+ mocny filtr przeciwsłoneczny, krem do opalania i maść przeciw oparzeniom
+ ewentualny transformator prądu z 110/115V (Meksyk) na 220/230V (Europa) dla nielicznych urządzeń, które mogą wymagać wyższego napięcia
+ dolary jako dewizy (raczej niż euro lub inne waluty), karty np. VISA, MC jako rezerwy;
+ suszarka będzie dostępna w wielu pokojach hotelowych; zawsze, podobnie jak żelazko, w recepcji lub u pokojówek;
+ waga bagażu głównego nie powinna przekraczać 23 kg na osobę (1 walizka), tzw. bagaż podręczny nie powinien przekraczać wagi 10 kg.

Dokumenty:
W podróży jedynym dokumentem, jaki będzie niezbędny jest paszport, ważny min. 6 miesięcy naprzód od daty wylotu, przy czym potrzebować go będziemy przede wszystkim do przekroczenia granicy, natomiast nie jest konieczne, byśmy nosili go cały czas przy sobie i spokojnie można go schować podczas podróżowania po Meksyku na dnie walizki lub w sejfie. Warto mieć zawsze przy sobie polisę ubezpieczeniową.

Napięcie elektryczne:110 V / 220 V; 60 Hz. Dwa płaskie równoległe bolce. Wtyczki używane w Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone) oraz w w wielu innych krajach, w tym Kanada, Meksyk, Gwatemala, Jamajka i Wenezuela. Aktualne informacje o Meksyku znajdują się na stronie MSZ.