PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Co zabrać?

Ubranie:
Walizki najlepiej pakować według podwójnego kryterium: praktyczności i wygody. Czym mniej niepotrzebnych rzeczy weźmiemy ze sobą w podróż, tym lepiej.
Bawełniane koszule w jasnych kolorach, swobodne spodnie, lekkie buty, np. sandały. Bardziej praktyczne niż krótkie spodenki czy tzw. T-shirty, które na pewno warto ze sobą zabrać, mogą okazać się zwiewne długie rękawy i przewiewne długie spodnie, które najlepiej chronią przed ostrym słońcem i zapewniają stałą wentylację. Na plażę kąpielówki lub szorty, sandały wodne lub klapki. Na głowę koniecznie czapka z daszkiem lub kapelusz, okulary przeciwsłoneczne. Wygodne buty! Strój raczej sportowy. Choć do odwiedzanych miejsc, w tym związanych z kultem sakralnym, nie jest wymagany specjalny strój i panuje duża dowolność w ubiorze, na ewentualne szczególne okazje przydać się może również coś bardziej eleganckiego, choćby na dnie walizki.
Oprócz tego warto zabrać jeden nie za gruby sweter, jedną lekką kurtkę. Górskie poranki i wieczory mogą być chłodne, a przelotny deszcz może zdarzyć się w nawet samym środku pory suchej. Ręcznik nie będzie niezbędny; w pokojach hotelowych każdy będzie miał do dyspozycji czysty ręcznik, w hotelach w kurortach dodatkowo dostępne będą duże ręczniki plażowe.

Zdrowie, podręczna apteczka
Na miejscu nie ma problemu z lekarstwami, bardzo dobrze zaopatrzone apteki można spotkać w każdym mieście. Warto jednak zabrać ze sobą niezbędne w sytuacji ewentualnej pierwszej potrzeby: środki opatrunkowe typu np. poloplast, tabletki przeciwbólowe, aspirynę, krople do oczu, tabletki na ból gardła, ewentualny antybiotyk, węgiel lub inne środki przeciwbiegunkowe, choć tu zaleca się raczej zapobiegać zgodnie z lokalną tradycją, czyli najlepiej przewidując regularny kontakt z terapeutyczną dawką rozluźniającego żołądek mezcalu lub tequili, popijaną oczyszczającą wszystko coca-colą. Osoby stale biorące szczególne lekarstwa, powinny zabrać ze sobą wystarczającą ich ilość na całą podróż.

Dodatkowo warto zabrać lub przewidzieć:

+ wygodna i mocna, bezpiecznie zamykana torba lub walizka, najlepiej z kółkami - płyn lub inny środek przeciw komarom;
+ mocny filtr przeciwsłoneczny, krem do opalania i maść przeciw oparzeniom
+ dolary jako dewizy (raczej niż euro lub inne waluty), karty np. VISA, MC jako rezerwy;
+ suszarka będzie dostępna w wielu pokojach hotelowych; zawsze, podobnie jak żelazko, w recepcji lub u pokojówek;
+ waga bagażu głównego nie powinna przekraczać 23 kg na osobę (1 walizka), tzw. bagaż podręczny nie powinien przekraczać wagi 10 kg

Dokumenty: W podróży jedynym dokumentem, jaki będzie niezbędny jest paszport, ważny min. 6 miesięcy naprzód od daty wylotu, przy czym potrzebować go będziemy przede wszystkim do przekroczenia granicy, natomiast nie jest konieczne, byśmy nosili go cały czas przy sobie i spokojnie można go schować podczas podróżowania po Meksyku na dnie walizki lub w sejfie. Warto mieć zawsze przy sobie polisę ubezpieczeniową.

Napięcie elektryczne:
W większości miast – 127V, Brasilia, Florianópolis, Fortalezie, Recife i Sao Paulo – 220V, Manaus – 110V. Ogólnie w Brazylii stosuje się 4 rodzaje wtyczek. Najbardziej rozpowszechnione są z 2 bolcami płaskimi lub 2 okrągłymi.