Szlakiem Cristeros

 

Podróż Szlakiem Cristeros to wspomnienie krwawej wojny domowej na tle religijnym, która miała miejsce w Meksyku w latach 1926-1929. Zamykanie klasztorów i przekształcanie ich w więzienia, zakazy odprawiania liturgii i noszenia strojów religijnych poza miejscami kultu, kary i egzekucje księży, doprowadziły do wybuchu bratobójczej wojny, po której pozostało wiele śladów w geografii północnej części Meksyku oraz w świadomości mieszkańców. Dziś do grobów kanonizowanych przez Jana Pawła II świętych męczenników, m.in. José Sancheza del Rio, przybywają pielgrzymki z całego świata.    

CENA: od 1130 USD od osoby

Cena podana jest orientacyjnie. Wycena na zamówienie dla grup, zależy od terminu, liczby osób oraz zakresu świadczeń.  

Termin: cały rok, daty do potwierdzenia według zainteresowania grupy.

 


CENA ZAWIERA:

 • transfery i przejazdy klimatyzowanym samochodem typu VAN/ minibus lub autokarem
 • 
noclegi w hotelach lok. 3*/ 4*;
 • pokoje dwuosobowe z łazienkami (DBL);
 • obfite śniadania wraz z napojami
 • obiady lub kolacje wg programu wraz z napojami niebutelkowanymi (woda, soki, kawa lub herbata);
 • opiekę polskojęzycznego pilota/ przewodnika podczas całej realizacji programu w Meksyku;
 • pamiątkowe panoramiczne zdjęcie z Meksyku;
 • napiwki dla pokojówek, boyów hotelowych i kelnerów w restauracjach;

 • adapter elektryczny dostosowujący europejskie wtyczki do meksykańskich gniazdek;

 • wszystkie podatki;


CENA NIE ZAWIERA:

 • biletów lotniczych do Meksyku
 • ubezpieczenia podróżnego (sugerowany zakup wraz z biletem lotniczym, KL, NNW, OC)

 • dopłaty do pokoju 1/osobowego (SGL): 480 USD;
 • napiwków dla kierowcy, przewodników lokalnych i pilota, oraz biletów wstępów, (ok. 120 USD, płatne przewodnikowi w pierwszy dzień po przylocie)
 • wydatków natury osobistej;

 • innych świadczeń nie objętych programem; 

UWAGI:

 • zniżki dla dostawek dla dzieci poniżej 11 lat: – 25%
 • zniżki dla dostawek dla osób powyżej 11 lat: - 10% (dostawka lub pokój 3-os. z dwoma dużymi łóżkami)

Program Pielgrzymki może, na życzenie, zostać skrócony lub wydłużony, dostosowując trasę i cenę do dostępnych połączeń lotniczych.

Program

Dzień 1

Miasto Meksyk

Powitanie na lotnisku w Meksyku. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Wypoczynek po podróży. Kolacja. Nocleg. 


Atrakcje:
Miasto Meksyk

Dzień 2

Bazylika Guadalupe

Śniadanie. Zwiedzanie z przewodnikiem Bazyliki MB Guadalupe: Stara Bazylika, Muzeum, Nowa Bazylika, Patio Ameryk, Kaplica Studzienkowa, Ogrody Gwadelupiańskie. Czas wolny na udział w mszy świętej, na modlitwy i rozmyślania w Sanktuarium Matki Bożej Guadalupe. Nocleg w hotelu.


Atrakcje:
Bazylika Guadalupe

Dzień 3

Plac Trzech Kultur - Teotihuacan

Śniadanie. Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Sztuki Ludowej z bogactwem religijnych motywów sztuki Meksyku. Wizyta na Placu Trzech Kultur, gdzie został ochrzczony Indianin Juan Diego, któremu objawiła się Guadalupe: Muzeum Archeologiczne, Kościół Santiago de Tlatelolco. Przejazd na północ od Miasta Meksyk i obiad pod piramidami Teotihuacan. Zwiedzanie “miasta bogów”: największych w środkowym Meksyku piramid w Dolinie Teotihuacan: Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Aleja Zmarłych, Świątynia Pierzastego Węża. Powrót do hotelu. Nocleg w Mieście Meksyk. Dla chętnych wieczór meksykański na Placu Garibaldi (+55 USD*).


Atrakcje:
Plac Trzech Kultur
Teotihuacan

Dzień 4

Miasto Meksyk - Patzcuaro

Śniadanie. Zwiedzanie Starówki Miasta Meksyk, jednego z największych miast świata: Park Alameda, ulica Madero, Plac Zocalo, Katedra, Pałac Prezydencki ze słynnymi muralami Diego Rivera. Wizyta w Muzeum Antropologicznym, w którym zgromadzone są najbogatsze na świecie zbiory sztuki indiańskiej. Obiad. Przejazd przez kolonialną starówkę Morelia, gdzie zrobimy przystanek na krótki wypoczynek, do magicznego miasta Patzcuaro. Kolacja i nocleg.


Atrakcje:
Starówka Miasta Meksyk
Muzeum Antropologiczne

Dzień 5

Patzcuaro - Paricutin

Śniadanie. Przejazd pod wulkan Paricutin i spacer po zalanym lawą wulkaniczną mieście San Juan Paricutin do ocalałego od zalania lawą wulkaniczną kościoła. Msza święta. Obiad. Zwiedzanie kolonialnej starówki Patzcuaro, miasta znanego m.in. z pracy ewangelicznej jednego z najsłynniejszych misjonarzy Ameryki, Vasco de Quiroga, nazywanego zdrobnniale przez Indian Tata Vasco. Nocleg w Patzcuaro. 


Atrakcje:
Patzcuaro
Paricutin

Dzień 6

Patzcuaro - Sahuayo

Śniadanie. Przejazd do Sahuayo i zwiedzanie miasta, w którym narodził się Jose Sanchez del Rio, 14 letni święty, którego zwalczający katolicyzm żołnierze zamordowali za wiarę podczas wojny domowej. Znany z filmu Chrystiada "mały święty” pochowany został w rodzinnym mieście w grobie z napisem pochodzącym ze słów w momencie agonii: “Niech Żyje Chrystus Król”. Nawiedzenie relikwii Sw. Jose i Msza Święta w kościele w Sahuayo. Obiad. Przejazd do Guadalajary i zwiedzanie dzielnicy artystów, Tlaquepaque. Nocleg w Guadalajara.


Atrakcje:
Patzcuaro
Sahuayo

Dzień 7

Guadalajara - Szlak Cristeros

Śniadanie. Zwiedzanie wpisanej na listę UNESCO starówki Guadalajara, wraz z Hospicjum Cabañas. Przejazd szlakiem Cristeros, między innymi przez miasto San Miguel el Alto, którego okolice w latach 20-tych XX wieku stanowiło scenerię wojny na tle religijnym w Meksyku. Przejazd do San Juan de los Lagos, i msza święta w Sanktuarium Matki Boskiej z Lagos, drugim po Guadalupe najczęściej nawiedzanym sanktuarium w Meksyku. Obiad. Przejazd na nocleg do najbogatszego w czasach kolonialnych miasta Meksyku, Guanajuato.


Atrakcje:
Gudalajara
San Juan de los Lagos

Dzień 8

Guanajuato - San Miguel de Allende

Śniadanie. Zwiedzanie Guanajuato: Muzeum Mumii, w którym znajduje się m.in. najmniejsza mumia świata. Zwiedzanie kolonialnej Starówki Guanajuato, górniczej i teatralnej stolicy Meksyku, przez wielu uznawanej za jedno z najpiękniejszych miast Meksyku. Msza święta. Wizyta w Ogrodzie Botanicznym i obiad na Starówce San Miguel de Allende. Przejazd do Ixmiquilpan. Nocleg przy gorących źródłach i naturalnych kąpieliskach uzdrowiskowych Tolantongo.


Atrakcje:
Guanajuato
San Miguel de Allende

Dzień 9

Wodospady Tolantongo

Śniadanie. Całodzienne kąpiele w naturalnych basenach wewnątrz górskich jaskiń, hydromasaże gorącymi biczami spadających zewsząd wodospadów, naturalne łaźnie parowe w skalnych grotach wyrzeźbionych przez podziemne rzeki. Nocleg w Ixmiquilpan/ Tolantongo.


Atrakcje:
Tolantongo
La Gloria

Dzień 10

Hacienda - Tonantzintla - Puebla

Śniadanie. Przejazd na plantację agaw i do działającej do dnia dzisiejszego od czasów kolonialnych hacjendy, słynących z wyrobów napoju pulque. Zwiedzanie, msza święta i tradycyjny obiad z potraw z pieca ziemnego w hacjendzie. Przejazd i zwiedzanie słynnego z indiańskiego baroku kościółka w Tonantzintla, gdzie filigranowe rzeźby ozdobionych pióropuszami cherubinów, pełnych kolorów, kwiatów i owoców mieszają się ze sobą w jednym z najwspanialszych przykładów ludowej sztuki sakralnej na świecie. Zakwaterowanie w hotelu na wpisanej na listę zabytków Unesco kolonialnej starówce Puebla. Nocleg.


Atrakcje:
Tonantzintla
Puebla

Dzień 11

Puebla - Guadalupe

Śniadanie. Zwiedzanie Starego Miasta w Puebli: Katedra, Klasztor Santo Domingo wraz z uznaną za ósmy cud świata Kaplicą Różańcową. Pożegnalne nawiedzenie Bazyliki Guadalupe. Msza święta i czas wolny do godzin wylotu z Meksyku. Obiad. Wieczorem przejazd na lotnisko w Mexico City i wylot z Meksyku zgodnie z rozkładem lotów.


Atrakcje:
Puebla
Guadalupe

Dzień 12

Powrót do Polski

Przylot do Warszawy. Powrót do domu.


Atrakcje:
Powrót do domu